روغن توربین

هرآنچه باید در مورد روغن های توربین و عملکرد آن باید دانست

روغن توربین (turbine oil) چیست ؟

روغن توربین یک روانکار از دسته روغن های گردشی است که باید دارای خصوصیات فیزیکی و شیمیایی ویژه ای برای انجام وظایف مورد نظر در توربین باشد.

این وظایف عبارتند از :

  • روانکاری یاتاقان ها، چرخ دنده ها و کوپلینگ ها.
  • انتقال حرارت و خنک کاری در یاتاقان ها.
  • عملکرد مناسب هیدرولیکی.
  • محافظت از زنگ زدگی و سایش.

برای انجام این وظایف در توربین ، باید دارای خواص فیزیکی و شیمیایی خاصی باشد تا بتواند برای مدت طولانی در شرایط مناسب در توربین کار کند. این خصوصیات عبارتند از:

  • جلوگیری از اکسیداسیون.
  • جلوگیری از خوردگی و سایش.
  • جداپذیری از آب و هوا.
  • جلوگیری از کف کردن.

برای تامین این خصوصیات سازندگان روغن با استفاده از روغن پایه مناسب و مواد افزودنی ویژه روغن توربین را تولید می کنند.

در ترکیب این روغن ، حداکثر ۳% از مواد افزودنی استفاده می شود، این امر نشان می دهد که تامین بخش عمده ای از خصوصیات این روغن بر عهده روغن پایه است و مواد افزودنی تقویت کننده خصوصیات روغن پایه هستند.

به همین منظور سازندگان روغن برای انتخاب روغن پایه مورد استفاده در این روغن ها دقت زیادی به عمل می آورند.

زمان مناسب کارکرد روغن توربین

حال ببینیم زمان کارکرد روغن توربین چقدر است؟

آنچه در مقاله زمان کارکرد روغن هیدرولیک چقدر است گفته شد در مورد روغن های توربین نیز صدق می کند.

ولی در توربین ها به دلیل اهمیت و حساسیت کار ، دقت بیشتری از طرف سازندگان توربین به مسایل مربوط به روغن و شرایط نگهداری آن شده است.

سازندگان توربین بر اساس نوع توربین (گاز، بخار، آب) شرایط خاصی را برای نگهداری روغن توربین در نظر می گیرند ، برای مثال در روغن مورد استفاده در توربین های بخار و آب خاصیت جداپذیری از آب در درجه اهمیت بالایی قرار دارد ، در حالی که در توربین های گاز این خاصیت در اولویت قرار ندارد.

ولی خصوصیتی مانند عدد اسیدی در تمام توربین ها اهمیت دارند و سازندگان برای توربین های تولیدی خود حدود مشخصی را برای این مشخصه تعریف می کنند.

در هر صورت بهترین کار برای نگهداری از روغن توربین استفاده از توصیه سازندگان توربین و مشاوره متخصصین روانکاری در برنامه CM است.

نکته بسیار مهم در کارکرد با این روغن ها رعایت مواردی است که متخصصین روانکاری برای جلوگیری از آلودگی روغن توربین به مصرف کننده ارایه می دهند.

چرا که بارها دیده شده که به دلیل عدم رعایت این موارد علاوه بر از بین رفتن روغن، آسیب های جدی نیز به یاتاقان های توربین وارد شده که برطرف کردن آن نیاز به وقت و هزینه زیادی داشته است.

طول عمر روغن (Life Time)

تأمین کنندگان معمولا رنج گسترده ای برای طول عمر آن تخمین می زنند. هرگونه تلاش برای ایجاد یک برآورد نیاز به در نظر گرفتن متغیر های زیادی دارد که به نوعی بی فایده می شود.

آب، گرما، آلودگی، ساعت کار و روش های نگهداری تأثیر بسزایی در طول عمر این روغن خواهند داشت.

روغن های با كیفیت بالاتر، عمر طولانی تری نسبت به محصولات بی كیفیت دارند.

در ادامه مقاله در مورد ویژگی های عملکردی روغن های جدید بحث می کنیم که باعث طولانی تر شدن خدمات بدون دردسر آن می شود و در خرید روغن ها اهمیت می شود.

بیش از 100 تن فولاد با چرخش 3600 دور در دقیقه توسط بلبرینگ های کفی بر روی لایه های روغن که از موی انسان نازک تر هستند پشتیبانی می شود.

در نیروگاه های سراسر دنیا، دینامیک سیال هر روز این عملکرد را دارد و وظیفه روانکاری بیرینگها را نیز بر عهده دارد.

در هنگام انتخاب روغن تـوربین برای توربین های بخاری، گازی و آبی، خدمات تامین کننده روغن و تعهد به مشتری باید به عنوان بخشی از فرآیند انتخاب ارزیابی شود .

شرکت پتروپیشتاز پایتخت آراد به پشتوانه سابقه درخشان خود این امر را به عهده گرفته و آماده ارائه خدمات به مشتریان عزیز است.

نحوه انتخاب روغن مناسب 

قبل از شروع فرآیند انتخاب، درک درست خصوصیات فیزیکی و شیمیایی روغن های توربین نسبت به سایر روان کننده ها، حائز اهمیت است.

توربین های بخاری، گازی و آبی از خانواده روان کننده های معروف به روغن های R&O (روغن مقاوم در برابر زنگ زدگی و اکسیداسیون) استفاده می کنند.

هندسه تجهیزات توربین، چرخه های عملیاتی، روش های نگهداری، دمای عملیاتی و پتانسیل آلودگی سیستم، تقاضای روانکاری متفاوتی را نسبت به روانکار های معمول دارد.

ظرفیت مخزن های روان کننده توربین های بخاری و گازی می تواند تا اندازه 1000 تا 20000 گالن باشد که انگیزه اقتصادی برای روانکاری طولانی مدت را تحریک می کند.

نرخ پایین ترکیب روغن توربین (تقریباً پنج درصد در سال)، نیاز به روان کننده های با کیفیت بالا و طولانی مدت را برجسته می کند. بدون مشکلات قابل توجه به واسطه آلودگی، عمر روغن تـوربین در درجه اول با ثبات اکسیداسیون تعیین می شود.

پایداری اکسیداسیون در آلودگی با گرما، آب و ذرات تأثیر منفی دارد. آنتی اکسیدان ها، مهار کننده های زنگ زدگی و مواد افزودنی با کیفیت عالی مخلوط می شوند تا طول عمر روغن افزایش یابد.

خنک کننده های روانکار و همچنین سیستم های حذف آب و فیلتر ها در سیستم های روانکاری توربین نصب می شوند.

بر خلاف اکثر روغن موتور های بنزینی و دیزلی، روغن توربین توانایی جاری کردن آب را دارد و به ذرات جامد اجازه می دهد تا جایی که می توانند از طریق سیستم های تصفیه کننده بخار یا سیستم تصفیه کلی از بین بروند، حل شوند.

روغن های توربین در معرض سوخت یا دود قرار ندارند و بنابراین نیازی به تخلیه و جایگزینی آنها به صورت مکرر نیست.

گزینش بهترین روغن برای عملکرد بی نقص توربین

اینکه شما درک درستی از ویژگی های شیمیایی و فیزیکی روغن های توربین با کیفیت داشته باشید بسیار مهم است. در واقع باید مقایسه ای صحیح بین این روانکارها و روانکارهای متداول دیگر صنعتی پیش از خرید صورت گیرد.

روغن توربین بخار و گازی

توربین های گازی، بخار و برقابی به واسطه استفاده از روانکارهای R&O (ضد اکسیداسیون و زنگ زدگی) عملکرد مناسبی خواهند داشت. سیکل های عملیاتی، دماهای عملیاتی و هندسه تجهیزات توربین و عملیات تعمیر و نگهداری، الزامات خاصی برای گزینش بهترین ها برای روغن توربین و عملکرد بی نقص توربین ها معین نمود.

اینکه شما درک درستی از ویژگی های شیمیایی و فیزیکی روغن های توربین با کیفیت داشته باشید بسیار مهم است. در واقع باید مقایسه ای صحیح بین این روانکارها و روانکارهای متداول دیگر صنعتی پیش از خرید صورت گیرد.

توربین های گازی، بخار و برقابی به واسطه استفاده از روانکارهای R&O (ضد اکسیداسیون و زنگ زدگی) عملکرد مناسبی خواهند داشت.

سیکل های عملیاتی، دماهای عملیاتی و هندسه تجهیزات توربین و عملیات تعمیر و نگهداری، الزامات خاصی برای روانکارهای توربین معین می کنند.

رفع مشکل سرریز با انتخاب درست ! 

یکی از مشکلات متداول، انتخاب روغن مناسب برای سرریز نمودن روغن های توربین با کیفیت است. اگر میزان سرریز روغن خیلی زیاد نیست بهتر است از روانکاری بهره بگیرید که عمر بالا داشته و کیفیت مرغوبی را برای شما به همراه داشته باشد.

اگر روغن های توربین با کیفیت به آلودگی های قابل توجهی آغشته نشود، پایداری اکسیداسیون است که تعیین کننده طول عمر روانکار توربین خواهد بود.

پایداری اکسیداسیون تا حدود زیادی تحت تاثیر حرارت و آلودگی های خاص می باشد. بنابراین موادی مانند ضد اکسیداسیون ها، ضد زنگ ها و … با روغن های پایه مخلوط می شوند. این امر سبب می شود تا طول عمر روغن افزایش یابد. همچنین از لحاظ سخت افزاری، سیستم های حذف آب، خنک کننده های ویژه و فیلترها هم برای همین هدف مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد روغن توربین با کیفیت چیست ؟

برخلاف بسیاری از کاربردهای روغن موتورهای دیزلی و بنزینی، روغن های با کیفیت بایستی شرایطی به وجود بیاورند که آب از سیستم به خارج هدایت شود. جهت سهولت در امر جداسازی آلودگی ها، بسیاری از روغن های توربین حاوی مقادیر زیاد افزودنی های پاک کننده یا دیسپرسانت نیستند تا آلودگی ها براحتی شسته شود . این روانکارها با توجه به کاربردی که دارند بطور مستقیم با سوخت و دوده سروکار ندارد بنابراین نیاز به تعویض منظم و زود هنگام ندارند.

جهت تهیه یک روغن با کیفیت شرکت پتروپیشتاز پایتخت آراد به پشتوانه سابقه درخشان خود این امر را به عهده گرفته و آماده ارائه خدمات به مشتریان عزیز است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید